"BĄDŹ POZDROWIONY GOŚCIU NASZ”. Mamy taki zwyczaj w Taize, że na obiad w niedzielę zapraszamy przyjaciół, rodziny, gości... Pod koniec spotkania najmłodszy Sudańczyk (jeden z uchodźców) poprosił o mikrofon i powiedział piękne słowa. Bardzo proste, ale poruszające: „Jesteśmy poruszeni, widząc Wasze twarze. Mamy szczęście, że jesteśmy tutaj”. ZADANIE: Rozszerz swój namiot: zaproś na obiad kogoś, kto tego potrzebuje PODRÓŻNYCH W DOM PRZYJĄĆ.
~s. Iwona„DZIĘKI SERDECZNEJ LITOŚCI NASZEGO BOGA” (Łk 1, 78). Papież Franciszek powiedział do młodzieży w Kenii: „Kiedy czegoś nie rozumiesz, gdy ogarnia cię rozpacz spójrz na krzyż. Jest on źródłem nadziei, bo historia nie skończyła się śmiercią - lecz zmartwychwstaniem. Ja w kieszeni noszę zawsze różaniec i małą drogą krzyżową. - Z tymi dwoma czynię co mogę. Dzięki nim nigdy nie tracę nadziei”. PRZYJMOWAĆ I DAWAĆ POCIESZENIE.
ZADANIE: Włóż do kieszeni to, co pomoże Ci być misjonarzem Pocieszenia.
~s. Iwona„JAK SIĘ TO STANIE?” (Łk 1, 34). Są sytuacje, w których czujemy się niepewni, nie wiemy jak zadziałać. Wtedy często rodzi się strach, lęk, że nie damy rady. Jeśli poddamy się temu lękowi, to oczywiście przegraliśmy, ale jeżeli będziemy szukać rozwiązań RAZEM, wtedy znajdziemy odpowiedzi. Nikt z nas nie jest bezbłędny, to wspólnota - rodzina jest miejscem wzajemnego pouczenia, poradzenia, szukania dobra: PRZYJMOWAĆ I DAWAĆ POUCZENIE.
~s. IwonaPewien ewangelizator krajów muzułmańskich, Leif Hetland, powiedział: "Odpowiedzią na radykalny terroryzm jest radykalna miłość". W imię tej miłości regularnie wyrusza do Pakistanu, by muzułmanie przyjmowali Jezusa jako swojego Pana i Zbawiciela. Podobną miłość przeżywał Karol de Foucauld, który odważył się zamieszkać na pustyni pośród koczowników muzułmańskich. Z czasem zyskiwał coraz większe zaufanie z ich strony. Z pomocą francuskiego oficera zbudował mały klasztor w pobliżu niewielkiej oazy. Jego cela była dla każdego wędrowca otwarta. Sam uprawiał warzywa i owoce na swe utrzymanie. Większość czasu spędzał na cichej adoracji Jezusa eucharystycznego. Ten mnich pokoju zginął jednak z rąk muzułmanów (1 grudnia w 1916 roku), z którymi dzielił się podczas samotnej modlitwy i w darze bezinteresownej przyjaźni, Jezusowym pokojem. JAKA JEST TWOJA ODPOWIEDŹ NA PRZEMOC Z KTÓRĄ SIĘ SPOTYKASZ? CZY SAM DOŚWIADCZYŁEŚ RADYKALNEJ MIŁOŚCI?
~s. Iwona„BŁOGOSŁAWIONA JESTEŚ” (ŁK 1, 42). Widzimy, ile jest pośród nas strachu, ile lęku, ile słów, które nie mają pokrycia w rzeczywistości i które w sumie są niezwykle krzywdzące dla bliźniego. Ewangelia wzywa nas do tego, żeby nie kierować się lękiem i nie budować murów na wyrost: URAZY CHĘTNIE DAROWAĆ i BŁOGOSŁAWIĆ.
ZADANIE: Błogosław ludzi zamiast im złorzeczyć (choćby w myśli).
~s. Iwona